اوجان گمشده

با توجه به شناسایی شهر اوجان در طرح بررسی باستان‌ شناسی سال ۱۳۹۲، لزوم کسب اطلاعات درباره‌ی مکان ‌یابی شهر و حفظ و حراست از آن در اولویت تیم باستان شناسی قرار گرفت .

در سه فصل بررسی باستان‌ شناختی در شهرستان بستان‌آباد نتایجی مانند موجودیت شهر از قرون اولیه اسلامی و رونق و توسعه آن در دوره ایلخانی (به استناد منابع مکتوب) و انطباق موقعیت جغرافیایی آن با شهرستان بستان‌آباد فعلی (به استناد مطالعات باستان شناسی) در دو محوطه ایلخانیِ «کوللر و دالی دره سی» به دست آمد .

در پژوهش میدانی جدید (گمانه‌زنی وتعیین عرصه و حریم) سعی شده تا داده‌های جدیدِ حاصل از پژوهش میدانی و بررسی‌های باستان شناختی در منطقه بستان‌آباد با منابع مکتوب دوره ایلخانی، مورد سنجش و تحلیل قرار گیرد تا یک گام دیگر برای معرفی این شهر بزرگ اسلامی تاریخی برداشته شود.

با توجه به اینکه شهر اوجان در دوره ایلخانی به عنوان یک شهر تفریحی و اقامتگاهی فصلی مورد توجه خاص خان‌های مغولی بود و پایتخت تابستانی آنها محسوب می‌شد محوطه‌های دالی دره سی و کوللر واقع در روستای اشرف آباد در ساحل غربی رودخانه «اوجان چای» با تکیه بر سه فصل بررسی‌های باستان شناختی احتمالا قسمتی از شهر اوجان هستند.

با توجه به بررسی‌های میدانی و پیمایشی که در دو سال اخیر در شهرستان بستان آباد انجام شده و بر اساس توصیف منابع تاریخی از شهر اوجان باید آن را در حوالی شهر بستان آباد فعلی جستجو کرد و تنها دو محوطه یاد شده که از دو جهت به هم چسبیده‌اند، می‌توانند بخشی از شهر یا شهرک اوجان بوده باشند.

ساختارهای معماری شامل هسته مرکزی شهر که دارای بارویی به شکل مربع بوده و قلعه یا ارگ حکومتی در قسمت شمال غرب آن، تعدادی برجک دیده‌بانی و دیوارهایی که در اثر حفاری غیرمجاز از زیر زمین بیرون آمده است از کشفیات کاوش‌های این محوطه اعلام شده است.

یافته‌های هنری شامل سفال‌های نقش کنده زیر لعاب (اسکرافیاتو و آق کند)، نقاشی زیر لعاب و سفال‌های محلی بدون لعابِ قرون میانی اسلامی و برخی اشیاء فلزی از کشفیات دیگر به شمار می‌رود. سفال‌ها به لحاظ تاریخ‌گذاری نسبی متعلق به دوره سلجوقی و ایلخانی هستند. اما با این وجود، برای بیان دقیق موقعیت جغرافیایی و مکان یابی فضاهای شهر و بیان مساحت آن نیاز به انجام گمانه زنی و کاوشهای مستمر باستان شناختی است.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *